Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

W obronie sądów

dodano 2017-07-16 23:26 w kategorii: Powiatowe

Łódzki plac Dąbrowskiego, przed siedzibą Sądu Okręgowego dziś wieczorem zapełnił się niemal w całości. Ponad tysiąc łodzian zebrało się, by zaprotestować przeciwko rewolucyjnym zmianom w systemie sądownictwa, które forsuje PiS.Zgodnie z apelem rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, sędziego Waldemara Żurka, zebrani tak w Łodzi, jak w innych miastach swój protest wyrażali, między innymi, przez utworzenie "łańcucha świateł" - wszyscy mieli w dłoniach zapalone świece. Jak podkreślali, jeśli w życie wejdą pisowskie ustawy przemodelowujące sądownictwo, Polska przestanie być krajem demokratycznym. - Jarosław Kaczyński metodami quasidemokratycznymi, poprzez Sejm i Senat, forsuje rozwiązania zbliżone do faszystowskich - mówi Onetowi Marcin Gołaszewski z łódzkiej Nowoczesnej. - Jeśli nie będzie wolnych sądów, a do tego właśnie zmierza PiS, nie będzie w Polsce ani uczciwych wyborów, ani uczciwego życia na co dzień. I mówię tu o każdym z nas, bo każdy może któregoś dnia trafić przed obliczne sprawiedliwości. Kto chciałby, żeby sądził go sędzia z partyjnego nadania? - retorycznie pyta Gołaszewski. Jak dodaje, Sąd Najwyższy w obecnej postaci był i powinien pozostać gwarantem państwa praworządnego. - Bo jeśli tego zabraknie, PiS będzie mógł dowolnie kształtować wynik wyborów, dowolnymi metodami. Po to właśnie chcą przejąć sądownictwo i głównie Sąd Najwyższy. Na to nie wolno się zgodzić - mówi Gołaszewski.Obecny na manifestacji łódzki wiceprezydent i wiceszef SLD Tomasz Trela podkreśla, że na dziś jedynym wyjściem jest żądanie radykalnego przecięcia obecnej sytuacji. - Żądamy przyspieszonych wyborów - mówi Onetowi Trela.- Chcemy, by cała, zjednoczona opozycja jednogłośnie wyartykułowała ten postulat. Niech Kaczyński zmierzy się twarzą w twarz z całym społeczeństwem - apeluje. - Wobec tego, co PiS chce zrobić z sądownictwem, sytuacja dojrzała do tego, żeby cała opozycja wyszła na ulice i na tych ulicach została. Do czasu, aż zmusimy ich by zmierzyli się z nami przed urną wyborczą. I to trzeba na PiS-ie wymusić zanim przejmą Sąd Najwyższy, by dowolnie ustalać sobie wynik wyborów - mówi Trela.

Dodajmy, że w poniedziałek PO organizuje wysłuchanie publiczne w związku ze zmianami w systemie sądownictwa planowanymi i przeprowadzanymi przez PiS. Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych przeszły już przez Sejm i Senat, nowela ustawy o Sądzie Najwyższym ma być procedowana jeszcze w tym tygodniu.

Źródło.Komentarze

Wydarzenia

 • Czarzasty: Bez wahania zagłosowałbym za projektem Ratujmy Kobiety

  12 minut temu

  Przewodniczący SLD pytany w Radiu RMF FM, czy zagłosowałby za projektem #RatujmyKobiety, odpowiedział, że „bez wahania”. czytaj więcej»

 • Senyszyn: Podziemie aborcyjne nie chce liberalizacji prawa do przerywania ciąży

  29 minut temu

  - Kobiety manifestowały spontanicznie, ponieważ dostrzegły, iż ich prawa są ograniczane. W debacie widać hipokryzję tzw. działaczy pro-life. Walka w Sejmie toczy się o zakazanie kilkuset legalnych aborcji rocznie, a w Polsce i poza granicami kraju Polki dokonują około 150 000 aborcji rocznie – przypczytaj więcej»

 • Kulasek: W Polsce nie ma opozycji parlamentarnej

  wczoraj o 16:16

  - Od zawsze wspieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, uważam że jest to jedna z nielicznych inicjatyw, która bardziej łączy Polaków niż dzieli, chociaż obecnie rządzący próbują ją obrzydzić – powiedział Marcin Kulasek. - Jako SLD byliśmy członkami komitetu „Ratujmy Kobiety” i zbieraliśmy wraz zczytaj więcej»

 • Czarzasty: PO konsekwentnie popełnia błędy

  wczoraj o 12:39

  - Żadnej krwi żeśmy nie poczuli. Natomiast patrzę z zadziwieniem na to, co robi z tym błędem w Sejmie Platforma i Nowoczesna, ponieważ brną w jakąś niesłychaną sytuację – skomentował zamieszanie wokół głosowania przez Sejm nad obywatelskim projektem „Ratujmy Kobiety 2017” Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

 • SLD DO RAZEM: DOGADAJMY SIĘ

  wczoraj o 12:10

  - Jesteśmy jedyną partią, która w zeszłym roku wzięła udział w aż trzech wielkich zbiórkach podpisów pod obywatelskimi projektami: pod referendum dot. reformy edukacji, pod projektem Ratujmy Kobiety oraz pod projektem Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych dotyczącym cofnięcia zmian w ustawie o zaczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.